Pálení čarodějnic

Informace ze spolku Dub 30, 2018

29. ROČNÍK

Máme za sebou magickou noc – Valpuržinu noc, filipojakubskou noc, pálení čarodějnic – noc, kterou považovaly za mystickou mnohé předkřesťanské kultury.

Tak jako každý rok i letošní poslední dubnovou noc vzplanuly ohně ve Kbelích a v nevázaném veselí u nich mnozí oslavili počínaje 13 hodinou a končící v pozdních nočních hodinách svátek čarodějnic.

Pro děti jsme v průběhu celého dne připravili v rámci kbelské radnice množství tematických disciplín po celém parku, probíhaly i soutěže nebo například tvořivé dílničky a ukázky řemesel. Za účast v soutěžích po parku děti dostaly krom čarodějnického perníčku a dalších drobností i takovou speciální „perličku“ – poukaz k panu kováři k vlastnímu vyražení mince pro štěstí a na památku.

V programu amfiteátru jsme tentokráte pozvali proslulé umělce skupiny Aventyr s několika akrobatickými příběhy. Také se tančilo a dovádělo s košťaty i bez košťat, proběhl recesistický očistný proces s vybranou čarodějnicí nebo například i rituální tanec.

Ještě před zapálením vatry se pan starosta a další zástupci radnice ujali odměňování všech zúčastněných dětí v soutěži o nejzajímavější čarodějnické masky a loutky. Jelikož dětí přišlo opět velké množství – krom hlavních výher jsme rozdali stovky odměn – aby nikomu nebylo líto, že vynaložili tolik námahy do čarodějnických příprav. Hlavním sponzorem byl i letos spolek Kbely – náš domov.

Následovalo zapálení připravené a čarodějnickými loutkami poseté vatry (včetně hlavní-obrovské vytvořené učitelkami a dětmi z MŠ Letců). Davy lidí sledovaly tento ochranný rituál.

„Pro zajímavost – dříve – ještě za středověku si lidé na obranu před černou magií například kropili svá obydlí svěcenou vodou, před vrata vpichovali větve s pichlavým trním a pod drny trávy ukládali vejce. Dnes nám již tyto tradice mohou připadat úsměvné, leč kdysi se braly smrtelně vážně. Mladí hoši ze sousedství zapalovali košťata a vyhazovali je co nejvýše do výšky, aby v černé noci osvětlili okolo prolétávající čarodějnice a snad i některou srazili. Protože v tento den strach z čarodějnic obzvlášť sílil, vyžádali si také vyděšení obyvatelé řadu hrdelních procesů s podezřelými ženami. Poslední známý evropský proces s domnělou čarodějnicí přitom vůbec neproběhl tak dávno, jak bychom si mohli myslet. Došlo k němu v jisté belgické vesnici v roce 1950 a obviněnou byla Martha Minnen. Na rozdíl od většiny jejích „kolegyň” však Martha dopadla dobře a nechali ji žít. Na různých místech světa je však obvinění z čarodějnictví ještě dnes prakticky jasným rozsudkem smrti.“ Barbora Pisingerová

Před tradičním hudebním vystoupením známé kapely Holokrci nám ještě stačila zazpívat své hity mladičká zpěvačka Majda Šumpíková, recesistickou scénku na píseň Františka Ringo Čecha – Perníková chaloupka neohroženě ztvárnila Kbelačka t.č. čarodějnice Markéta Vodrážková a hned poté odstartovala zábava plná zpívání, tančení a zábavy-kde nechyběl ani známý herec a komik Milan Pitkin, který nejednoho diváka překvapil svým sametovým zpěvem.

Každý jistě uvítal hned po setmění Kbelům na míru ušitou mystickou ohňovou show tanečnic Ambrósií.

Poté zábava pokračovala až do prvního máje a s tím spojené oslavy svátku lásky.

Těšíme se opět na vás na příštích akcích, budete-li mít náměty na „oživení“, jakékoli připomínky či nabídku pomoci na akcích, prosím, obracejte se na mail: sarka.egrtova@kbely.mepnet.cz. Děkuji

Šárka Egrtová